Inwendige bestraling of brachytherapie kan een eerste behandeling tegen prostaatkanker zijn. Het kan je ook worden voorgesteld als extra behandeling – een zogenaamde boost – na een uitwendige bestraling van de prostaat.
Bij een inwendige bestraling worden kleine radioactieve zaadjes in het prostaatweefsel gebracht. Dat gebeurt onder algemene verdoving. De behandeling is minder geschikt voor agressievere tumoren en bij patiënten die vooraf al plasklachten hadden. Ook grote prostaten (meer dan 50 gram) worden niet met brachytherapie behandeld.
Voor de ingreep
Voor de ingreep ga je op gesprek bij de radiotherapeut, de arts-specialist die de brachytherapie uitvoert.
Omdat de behandeling onder volledige verdoving plaatsvindt, heb je vooraf een afspraak in het preopnamecentrum. Daar bespreekt de anesthesist de voorzorgen en de risico’s van de verdoving met jou.
Tijdens de ingreep
De radioactieve zaadjes worden onder echografische geleiding in vooraf bepaalde locaties van de prostaat gebracht. Om de zaadjes binnen te brengen, wordt de huid tussen anus en balzak (perineum) met een naald aangeprikt.
De zaadjes zorgen ervoor dat de prostaat van binnenuit wordt bestraald. Zo worden de cellen in de prostaat en de tumorcellen vernietigd. De ingreep duurt ongeveer 2 uur.
Na de ingreep
Je wordt gedurende 24 uur opgenomen in het ziekenhuis.
De ochtend na de ingreep worden foto’s gemaakt om het aantal zaadjes die in de prostaat zitten te visualiseren. Als alles in orde is en je vlot kan plassen zonder residu, mag je het ziekenhuis verlaten. De zaadjes blijven voor altijd in de prostaat.
Radioactiviteit
Het radioactief element dat gebruikt wordt in de zaadjes heet jodium 125. Dat is een product met lage energie en verliest snel activiteit. Na een zestigtal dagen is de radioactiviteit al teruggevallen op de helft van de originele kracht. De straling buiten je lichaam is dan ook heel klein.
Onthoud alvast deze zaken:
- De voorwerpen die je aanraakt of gebruikt zijn niet radioactief
- Je urine, stoelgang of bloed is niet radioactief
- Normaal sociaal contact met je omgeving is geen probleem
- Seksuele activiteit mag je hervatten, maar je gebruikt het best een condoom
Uit voorzorg vragen we wel om de eerste weken na de ingreep lichamelijk contact met zwangere vrouwen te vermijden en kinderen hooguit een paar minuten op de schoot te nemen.
Bij een volgende ingreep of onderzoek in het ziekenhuis, moet je ook vermelden dat je zaadjes in de prostaat ingeplant hebt.